Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Edit this entry  
22
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
Edit this entry  
14
Comet

Comet

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Eternals

Eternals

2021
×
Edit this entry  
12
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Microhabitat

Microhabitat

2017
×
Edit this entry  
09
Short Vacation

Short Vacation

2020
×
Edit this entry  
08
Days

Days

2020
×
Edit this entry  
08
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Edit this entry  
07
Suzaku

Suzaku

1997
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
What Is Neorealism?

What Is Neorealism?

2013
×
Edit this entry  
07
Way of Ozu

Way of Ozu

2016
×
Edit this entry  
07
Eyes of Hitchcock

Eyes of Hitchcock

2014
×
Edit this entry  
07
Ozu: Passageways

Ozu: Passageways

2012
×
Edit this entry  
07
Auteur in Space

Auteur in Space

2015
×
Edit this entry  
07
Mirrors of Bergman

Mirrors of Bergman

2015
×
Edit this entry  
06
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Wes Anderson: From Above

Wes Anderson: From Above

2012
×
Edit this entry  
06
Tarantino: From Below

Tarantino: From Below

2012
×
Edit this entry  
06
Sounds of Aronofsky

Sounds of Aronofsky

2012
×
Edit this entry  
06
Malick: Fire & Water

Malick: Fire & Water

2013
×
Edit this entry  
06
Hands of Bresson

Hands of Bresson

2014
×
Edit this entry  
06
Kubrick: One-Point Perspective

Kubrick: One-Point Perspective

2012
×
Edit this entry  
05
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Endless

The Endless

2017
×
Edit this entry  
03
The Disciple

The Disciple

2020
×
Edit this entry  
02
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Edit this entry  
20
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Edit this entry  
17
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Edit this entry  
16
The Night Visitor

The Night Visitor

1971
×
Edit this entry  
09
Spencer

Spencer

2021
×
Edit this entry  
09
Hanussen

Hanussen

1988
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Touch

The Touch

1971
×
Edit this entry  
28
Only a Mother

Only a Mother

1949
×
Edit this entry  
23
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Camila Comes Out Tonight

Camila Comes Out Tonight

2021
×
Edit this entry  
23
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
Edit this entry  
16
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
Edit this entry  
14
The Andrei Tarkovsky Retrospective

The Andrei Tarkovsky Retrospective

2020
×
Edit this entry  
14
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
Edit this entry  
13
I Only Want You to Love Me

I Only Want You to Love Me

1976
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Professional

The Professional

2003
×
Edit this entry  
13
The Simple-Minded Murderer

The Simple-Minded Murderer

1982
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Oak

The Oak

1992
×
★★★½
Edit this entry  
31
Lovefilm

Lovefilm

1970
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Adventures of Picasso

The Adventures of Picasso

1978
×
Edit this entry