Sort by

Gonçalo has logged 183 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
28
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Puppy Star Christmas

Puppy Star Christmas

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Osmosis Jones

Osmosis Jones

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
O Dreamland

O Dreamland

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nice Time

Nice Time

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Man of Aran

Man of Aran

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ma

Ma

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
03
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
28
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Dead and the Others

The Dead and the Others

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dave Chappelle: Equanimity

Dave Chappelle: Equanimity

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
8 Days: To the Moon and Back

8 Days: To the Moon and Back

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lots of Kids, a Monkey and a Castle

Lots of Kids, a Monkey and a Castle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Minions

Minions

2015
×
Read the review Edit this entry