Sort by

Trudes has logged 266 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Planet Earth

Planet Earth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Welcome to Me

Welcome to Me

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Detachment

Detachment

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spy

Spy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Another Earth

Another Earth

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Into the Storm

Into the Storm

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Contagion

Contagion

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry