Trudie has logged 74 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Liberty's Secret

Liberty's Secret

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Juno

Juno

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
King Kong

King Kong

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
District 9

District 9

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rocky

Rocky

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chasing Coral

Chasing Coral

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nine Lives

Nine Lives

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The 5th Wave

The 5th Wave

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Newtown

Newtown

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
X2

X2

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
X-Men

X-Men

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Vamps

Vamps

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Life

Life

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry