Sort by

Trudie has logged 39 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Twitches

Twitches

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Derren Brown: Sacrifice

Derren Brown: Sacrifice

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
Read the review Edit this entry  
12
Operation Finale

Operation Finale

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Malevolent

Malevolent

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
Read the review Edit this entry  
06
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Initiation

The Initiation

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry