Trudie has logged 65 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Too Long at the Fair

Too Long at the Fair

×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Cadet Kelly

Cadet Kelly

2002
×
Read the review Edit this entry  
28
Bad Hair Day

Bad Hair Day

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mouthpiece

Mouthpiece

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Justice League vs. the Fatal Five

Justice League vs. the Fatal Five

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Amy Schumer: Growing

Amy Schumer: Growing

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Wanda Sykes: Not Normal

Wanda Sykes: Not Normal

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Green Book

Green Book

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Dixie Chicks: Shut Up and Sing

Dixie Chicks: Shut Up and Sing

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The First Purge

The First Purge

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Boss

The Boss

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles

Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Vice

Vice

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Justice League

Justice League

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★
Read the review Edit this entry