Sort by

GonzoAppreciator has logged 1,700 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Fools' Parade

Fools' Parade

1971
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
★★★★
Edit this entry  
30
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
13

13

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wiz

The Wiz

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Tenderness

Tenderness

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Drunken Master II

Drunken Master II

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Disc of Sorrow Is Installed

The Disc of Sorrow Is Installed

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Regression

Regression

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Dark Half

The Dark Half

1993
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Life and Times of Judge Roy Bean

The Life and Times of Judge Roy Bean

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1941
×
★★★½
Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harlem Nights

Harlem Nights

1989
×
★★
Edit this entry  
24
Donald's Snow Fight

Donald's Snow Fight

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Firm

The Firm

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Knight and Day

Knight and Day

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Good Shepherd

The Good Shepherd

2006
×
★★½
Edit this entry  
20
A Score to Settle

A Score to Settle

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Silent Night, Bloody Night

Silent Night, Bloody Night

1972
×
★★★
Edit this entry  
19
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue

Rogue

2007
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Georgia

Georgia

1995
×
★★★★
Edit this entry  
16
Astro Boy

Astro Boy

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Santa with Muscles

Santa with Muscles

1996
×
★★★
Edit this entry  
14
Moby & the Void Pacific Choir: Are You Lost in the World Like Me

Moby & the Void Pacific Choir: Are You Lost in the World Like Me

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Necktie

Necktie

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Bad Seed

The Bad Seed

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Highlander

Highlander

1986
×
★★★½
Edit this entry  
12
Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

1997
×
★★
Read the review Edit this entry