Sort by

GonzoAppreciator has logged 126 entries for films during June 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Stand

The Stand

1994
×
★★
Edit this entry  
30
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★★½
Edit this entry  
29
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Akira Kurosawa: It Is Wonderful to Create: 'Sanjuro'

Akira Kurosawa: It Is Wonderful to Create: 'Sanjuro'

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wolfman

The Wolfman

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The 6th Day

The 6th Day

2000
×
★★★★
Edit this entry  
28
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Jailhouse Rock

Jailhouse Rock

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Skywalker Legacy

The Skywalker Legacy

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Australia

Australia

2008
×
★★½
Edit this entry  
26
Dickson Experimental Sound Film

Dickson Experimental Sound Film

1894
×
★★★½
Edit this entry  
26
Rounders

Rounders

1998
×
★★★½
Edit this entry  
26
Keep Sweet: Pray and Obey

Keep Sweet: Pray and Obey

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
Roar

Roar

1981
×
★★★
Edit this entry  
26
The Backrooms (Found Footage)

The Backrooms (Found Footage)

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Central Park Five

The Central Park Five

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★
Edit this entry  
25
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Rush

Rush

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Heartbreak Ridge

Heartbreak Ridge

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
When We Were Kings

When We Were Kings

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
22
American Made

American Made

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★½
Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Repo! The Genetic Opera

Repo! The Genetic Opera

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
Rambling Rose

Rambling Rose

1991
×
★★
Edit this entry  
20
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Mummy Returns

The Mummy Returns

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Road

The Road

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
Uncharted: Live Action Fan Film

Uncharted: Live Action Fan Film

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Hustle

Hustle

2022
×
★★★½
Edit this entry