• To All the Boys: Always and Forever

  • Faraway My Shadow Wandered

    ★★★★

  • The Call

    ★★★

  • The Queen's Gambit

  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

    ★★★½

  • On the Rocks

    ★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • The Speed Cubers

  • Peninsula

    ★★

  • Hamilton

    ★★★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

  • My Octopus Teacher

  • A Mermaid in Paris

  • The Invisible Man

    ★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★½

  • Ip Man 4: The Finale

  • Cats

    ½

  • Little Women

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • Lucian Freud: A Self Portrait - EOS

    ★★★★

  • Jesus Is King

    ★★★

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★

  • Joker

  • Waves

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Scales

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★

  • It Chapter Two

    ★½

  • Ready or Not

    ★★½

  • Secret Obsession

    ½

  • Vivarium

    ★★★★

  • Anima

  • Spider-Man: Far from Home

  • Midsommar

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Fire Will Come

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • First Love

    ★★★½

  • Rocketman

    ★★★½

  • Bacurau

    ★★★½

  • Yesterday

    ★★

  • See You Yesterday

    ★½

  • Avengers: Endgame

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★½

  • Us

    ★★★★

  • Good Boys

    ★★★½

  • The Art of Self-Defense

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★½

  • Over the Rainbow

    ★½

  • Little Monsters

    ★★★

  • Monos

    ★★★★

  • The Death of Dick Long

    ★★

  • Honey Boy

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★½

  • Dumplin'

    ★★★

  • Bumblebee

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Aquaman