Frank has logged 174 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Cats

Cats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Robot & Frank

Robot & Frank

2012
×
★★★½
Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hollywood Shuffle

Hollywood Shuffle

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shaft

Shaft

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Night at the Museum: Secret of the Tomb

Night at the Museum: Secret of the Tomb

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hook

Hook

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Robin Williams: Come Inside My Mind

Robin Williams: Come Inside My Mind

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Opening Night

Opening Night

1977
×
Read the review Edit this entry  
30
Witness

Witness

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry