Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Scream

Scream

1996
×
Edit this entry  
10
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
Edit this entry  
09
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
Edit this entry  
08
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Flickering Lights

Flickering Lights

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
An Unseen Enemy

An Unseen Enemy

1912
×
Read the review Edit this entry  
05
Hoopla

Hoopla

1933
×
Read the review Edit this entry  
02
1922

1922

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
Read the review Edit this entry  
01
Echo in the Canyon

Echo in the Canyon

2018
×
Edit this entry  
22
H. H. Holmes: Original Evil

H. H. Holmes: Original Evil

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
22
My Lady of Whims

My Lady of Whims

1925
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wild Party

The Wild Party

1929
×
Read the review Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bill

Bill

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Radioactive

Radioactive

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Call Her Savage

Call Her Savage

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Year of Rest and Relaxation

My Year of Rest and Relaxation

×
Read the review Edit this entry  
10
The Night Manager

The Night Manager

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Stuart Little 2

Stuart Little 2

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stuart Little

Stuart Little

1999
×
Read the review Edit this entry  
29
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wilde

Wilde

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Tape

Tape

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
101 Dalmatians

101 Dalmatians

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sinister

Sinister

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
Tesla

Tesla

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
10,000 Saints

10,000 Saints

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Purge

The Purge

2013
×
Read the review Edit this entry  
07
The Queen

The Queen

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
White Fang

White Fang

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Barry

Barry

2016
×
Edit this entry  
12
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry