Casey has logged 458 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Man with the Iron Fists

The Man with the Iron Fists

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knife of Ice

Knife of Ice

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Punisher: War Zone

Punisher: War Zone

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Edit this entry  
13
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Road to Utopia

Road to Utopia

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
13th

13th

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
State of the Union

State of the Union

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Kate

Kate

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ebirah, Horror of the Deep

Ebirah, Horror of the Deep

1966
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Tramp and the Dictator

The Tramp and the Dictator

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Disney's FastPass: A Complicated History

Disney's FastPass: A Complicated History

2021
×
★★★★★
Edit this entry