RSS feed for Gabriel

Gabriel has logged 56 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
When I Get Home

When I Get Home

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★½
Edit this entry  
17
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
★★★★
Edit this entry  
17
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Belonging

Belonging

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Us

Us

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Knowing

Knowing

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★★★
Edit this entry  
06
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★★
Edit this entry  
03
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★★
Edit this entry  
26
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Herostratus

Herostratus

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★½
Edit this entry  
11
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★★½
Edit this entry  
10
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Fly Paper

Fly Paper

×
★★★★★
Edit this entry  
10
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★
Edit this entry  
09
News from Home

News from Home

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Split

Split

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fyre Fraud

Fyre Fraud

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Mountain Rest

Mountain Rest

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cold War

Cold War

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry