calvin has logged 26 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Contempt

Contempt

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Circle

The Circle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry