• Suspiria

    ★★★★

  • Carrie

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★

  • Young Frankenstein

    ★★★★

  • Black Christmas

    ★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★½

  • The Exorcist

    ★★★★

  • Badlands

    ★★★

  • Belladonna of Sadness

    ★★½

  • The Godfather

    ★★★★½

  • Cabaret

    ★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★½

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★½

  • Romeo and Juliet

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • The Graduate

    ★★★★

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★

  • Cool Hand Luke

    ★★★★½

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★★

  • How to Steal a Million

    ★★★

  • Band of Outsiders

    ★★★★

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★½

  • Charade

    ★★★★

  • Contempt

    ★★★½

  • West Side Story

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★½

  • Peeping Tom

    ★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★

  • The James Dean Story

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★½

  • Funny Face

    ★★★★½

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★

  • East of Eden

    ★★★

  • Rear Window

    ★★★½

  • Dial M for Murder

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Rope

    ★★★★½

  • Cat People

    ★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★½

  • A Trip to the Moon

    ★★★★