Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
calvin

calvin

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • RSS feed for calvin
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • calvin’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Brokeback Mountain

    Brokeback Mountain 2005

    ★★★★★ Rewatched 12 Jan, 2021

    a suiciding tonight...

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman 2020

    ★★★★½ Watched 04 Jan, 2021 3

    CHARLI XCX BOYS AND PARIS HILTON STARS ARE BLIND NEEDLE DROP... ARE YOU FUCKING KIDDING ME!?

  • Lady Bird

    Lady Bird 2017

    ★★★★½ Rewatched 01 Jan, 2021

    rewatching this for my first movie of 2021 as a good omen 😁🙏🏻

  • Soul

    Soul 2020

    ★★★★½ Watched 31 Dec, 2020 1

    pixar’s interstellar

  • Austin Powers in Goldmember

    Austin Powers in Goldmember 2002

    ★★★★½ Rewatched 27 Dec, 2020 1

    this movie has beyonce and daddy issues... yea this is a gay movie

  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

    Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999

    ★★★★½ Rewatched 26 Dec, 2020

    we are sexy bitches

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984 2020

    ★★★½ Watched 26 Dec, 2020

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    so in the end wonder woman still manless like the rest of us 🤷🏻‍♂️

  • Austin Powers: International Man of Mystery

    Austin Powers: International Man of Mystery 1997

    ★★★★½ Rewatched 23 Dec, 2020

    austin powers 4 please im begging you

  • Long Toast

    Long Toast 2020

    ★★★½ Watched 20 Dec, 2020

    i’ve seen longer

  • The Hot Chick

    The Hot Chick 2002

    ★★★★ Rewatched 20 Dec, 2020

    and the oscar goes to ...the hot chick😵😵

  • Home Alone 2: Lost in New York

    Home Alone 2: Lost in New York 1992

    ★★★★½ Rewatched 15 Dec, 2020

    kevin looking out the window when he landed in new york was like.. wait a damn minute 😐😭

  • Home Alone

    Home Alone 1990

    ★★★★ Rewatched 11 Dec, 2020 1

    the way every cop is useless in this movie 😭

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 49

Review Tags

9
  • watched drunk
  • watched high
  • quarantine
  • halloween 2019
  • halloween 2020
  • drive in
  • ken cinema
  • another manless night
  • midnight movie
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Podcast
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter Facebook Instagram

© Letterboxd Limited. Made by fans in Auckland, New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.