Gottfrid has logged 101 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Humanoids from the Deep

Humanoids from the Deep

1980
×
★★
Edit this entry  
02
Compensation

Compensation

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Reluctantly Queer

Reluctantly Queer

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Mahogany Too

Mahogany Too

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Pelourinho, They Don’t Really Care About Us

Pelourinho, They Don’t Really Care About Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★
Edit this entry  
01
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★
Edit this entry  
01
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Wings

Wings

1966
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★
Edit this entry  
26
Zama

Zama

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
★★
Edit this entry  
26
Goin' to Town

Goin' to Town

1935
×
Edit this entry  
26
À propos de Nice

À propos de Nice

1930
×
★★★
Edit this entry  
25
Taris

Taris

1931
×
★★
Edit this entry  
25
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★
Edit this entry  
25
Tabu

Tabu

2012
×
★★
Edit this entry  
24
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★
Edit this entry  
24
Klute

Klute

1971
×
★★★
Edit this entry  
24
Sixty Six

Sixty Six

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Edit this entry  
23
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★
Edit this entry  
22
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
22
Evariste Galois

Evariste Galois

1965
×
★★
Edit this entry  
22
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★
Edit this entry  
21
Hugo

Hugo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Story of Children and Film

A Story of Children and Film

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
Edit this entry  
16
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★
Edit this entry  
15
Tabu

Tabu

1931
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pictures of the Lost

Pictures of the Lost

1978
×
★★★
Edit this entry  
12
Millennia

Millennia

1981
×
★★
Edit this entry  
12
Heads

Heads

1979
×
★★
Edit this entry  
12
Hearts

Hearts

1979
×
★★★
Edit this entry  
11
Illuminated Texts

Illuminated Texts

1982
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sweet Love Remembered

Sweet Love Remembered

1980
×
★★★
Edit this entry  
11
Perceval

Perceval

1978
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Conversations of Donkey and Rabbit

The Conversations of Donkey and Rabbit

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
The Healing Doomsday Prepper

The Healing Doomsday Prepper

2020
×
Edit this entry  
08
Disconnect

Disconnect

2020
×
Edit this entry  
08
On the Run

On the Run

2020
×
Edit this entry  
08
We are in this apart

We are in this apart

2020
×
Edit this entry  
08
Incredible thoughts of a woman on a tier

Incredible thoughts of a woman on a tier

2020
×
★★
Edit this entry  
08
Fiori, Fiori, Fiori!

Fiori, Fiori, Fiori!

2020
×
Edit this entry  
08
Visit

Visit

2020
×
★★
Edit this entry  
08
24 May 2020, 15.05-15.09

24 May 2020, 15.05-15.09

2020
×
★★
Edit this entry  
08
Days of Flux

Days of Flux

2020
×
Edit this entry  
08
Family

Family

2020
×
★★
Edit this entry