Highest rated films

  • Emma.

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Charter

    ★★★

  • Autoficción

    ★★★

  • The Two Sights

    ★★★

  • Scroll 1

    ★★★

  • Scroll 2

    ★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • Marie Antoinette

    ★★★★★

  • Possession

    ★★★★★

  • Paris Is Burning

    ★★★★★

  • Pierrot le Fou

    ★★★★★

  • His Girl Friday

    ★★★★★

  • Last Year at Marienbad

    ★★★★★

  • Angel's Egg

    ★★★★★

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★★

  • Céline and Julie Go Boating

    ★★★★★

  • Goodbye, Dragon Inn

    ★★★★★

  • One Sings, the Other Doesn't

    ★★★★★

  • Ganja & Hess

    ★★★★★

  • Leviathan

    ★★★★★

  • Othello

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 814 Films watched
  • 67.8 Average per month
  • 15.7 Average per week

Milestones

First Film

The Idea

Jan 1

Most Watched

Angel's Egg

twice

Vertigo

twice

Lapse

twice

Remembrance: A Portrait Study

twice

Last Film

The Queen's Gambit

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
250 films
Animation
125 films
Documentary
117 films
Comedy
88 films
Romance
74 films
Fantasy
70 films
Thriller
43 films
Action
39 films
Music
38 films
Horror
37 films
USA
320 films
France
158 films
UK
62 films
Germany
41 films
Canada
40 films
Japan
32 films
Italy
26 films
Sweden
25 films
Spain
14 films
Austria
13 films
English
537 films
French
155 films
German
43 films
Spanish
42 films
Japanese
31 films
Italian
20 films
Swedish
20 films
Chinese
18 films
Russian
15 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 310 Added 668

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Gottfrid’s most liked review

Et Resurrectus Est

★★★★★

Quarantine update: Starting to loose grip on reality.

More reviews

Gottfrid’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Score

Films Gottfrid watched in 2020

  • The Queen's Gambit
  • Mutations
  • Deliverance
  • Liberte
  • The Bigamist
  • Pinocchio
  • Christopher's Christmas Mission
  • Meet Me in St. Louis
  • more than everything
  • humming, fast and slow
  • There must be some kind of way out of here
  • moon blink
  • Da 5 Bloods
  • Cat People
  • Not Even Nothing Can Be Free of Ghosts
  • A Darkness Swallowed
  • SOPOR
  • Guardians of the Galaxy
  • Bad Day at Black Rock
  • Voluptuous Sleep
  • Born in Flames
  • Nostalgia for the Light
  • Captain America: The Winter Soldier
  • The Unknown
  • Trouble in Paradise
  • You Are Not I
  • Apotheosis
  • Alae
  • Olympiad
  • UFOs
  • Pixillation
  • The Bowery
  • Yeelen
  • Dream Enclosure
  • Vive L'Amour
  • The Girl Spy Before Vicksburg
  • Pool Sharks
  • When It Rains
  • Paris Is Burning
  • The River
  • Vital
  • Mulan
  • The Trial of Joan of Arc
  • Anemic Cinema
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Long Farewell
  • Othello
  • 1857 (Fool's Gold)
  • Hand Held Day
  • Electro-Pythagorus (a portrait of Martin Bartlett)
  • Mum's Cards
  • Cézanne
  • Anthem
  • Thor: The Dark World
  • Black Is … Black Ain’t
  • From the East
  • The Hills Have Eyes
  • A Matter of Life and Death
  • Ride the Pink Horse
  • Ganja & Hess
  • Il Grido
  • A Snake of June
  • The Electric Hotel
  • The House of Ghosts
  • Roundhay Garden Scene
  • The Crowd Roars
  • The Friends of Eddie Coyle
  • The Body Beautiful
  • Gold Diggers of 1933
  • Dames
  • I-94
  • Michigan Avenue
  • Variety
  • The Saragossa Manuscript
  • I Love to Singa
  • Emitaï
  • Elvira Madigan
  • Angel's Egg
  • The Lighted Field
  • Amarcord
  • The Wagoner
  • The Terminator
  • Black Girl
  • Fuses
  • Viet Flakes
  • Meat Joy
  • Barn Rushes
  • Nostos: The Return
  • Moulin Rouge!
  • Cabaret
  • The Wizard of Oz
  • Pneuma
  • August and After
  • The Virgin Suicides
  • Rebels of the Neon God
  • End of Summer
  • Funny Face
  • House
  • Syntagma
  • Possession
  • Privilege
  • The Stars Are Beautiful
  • Lovesong
  • Kindering
  • Delicacies of Molten Horror Synapse
  • The Dark Tower
  • I... Dreaming
  • Glaze of Cathexis
  • Untitled (For Marilyn)
  • The Wold Shadow
  • Wedlock House: An Intercourse
  • Crack Glass Eulogy
  • Desistfilm
  • Rage Net
  • Window Water Baby Moving
  • Cat's Cradle
  • The Garden of Earthly Delights
  • Black Ice
  • Comingled Containers
  • Night Music
  • Eye Myth
  • Stellar
  • The Dante Quartet
  • The Wayward Cloud
  • Ruskin
  • Iron Man 3
  • Film About a Woman Who…
  • Vertigo
  • Vart vill du rida hän?
  • The Time to Live and the Time to Die
  • Le Navire Night
  • Autoficción
  • Terrorizers
  • Shirley
  • The Death of Louis XIV
  • Guerillere Talks
  • The Magnificent Ambersons
  • Barbarella
  • 27 Down
  • Man of the West
  • Baxter, Vera Baxter
  • Beyond the Black Rainbow
  • Az iz
  • The Favourite
  • Meditation on Violence
  • The Very Eye of Night
  • Witch's Cradle
  • The Private Life of a Cat
  • At Land
  • The Naked Spur
  • City of Pirates
  • Sara
  • The Fourth Dimension
  • Monkeyshines, No. 1
  • Les Chants (I, II, III, IV, V)
  • Our Lady of Paris
  • Oramunde
  • Marasmus
  • Kristallnacht
  • Petit Mal
  • Soothing the Bruise
  • Divinity Gratis
  • Venom
  • Nanook of the North
  • Resident Evil: The Final Chapter
  • S:TREAM:S:S:ECTION:S:ECTION:S:S:ECTIONED
  • According to Law
  • Vad ska vi göra nu då
  • Ingenting ovanligt
  • Studie II: Hallucinationer
  • Venom and Eternity
  • Ciao Bella or Fuck Me Dead
  • Ruins Rider
  • The North Calotte
  • N:O:T:H:I:N:G
  • T,O,U,C,H,I,N,G
  • Piece Mandala/End War
  • Saint Bathans Repetitions
  • Porch Glider
  • Guided by Voices
  • Slow Death
  • Tri
  • YA PRIVATE SKY
  • De Profundis
  • The Lavender Hill Mob
  • Chrome
  • Deep Red
  • Les Hautes solitudes
  • Little Joe
  • On Generation and Corruption
  • Memento Stella
  • Mr. Thank You
  • When the Cat Comes
  • Ornamental Hairpin
  • Singin' in the Rain
  • The Art of Worldly Wisdom
  • Breath/Light/Birth
  • A Star Is Born
  • Stop Making Sense
  • Lola
  • Inside Women Inside
  • Chris and Bernie
  • Sweetgrass
  • Words, Planets

See all 814

World Map

Highly rated films Gottfrid is yet to see

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Hamilton
  • Minari
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Soul
  • Nomadland
  • Mangrove

Highly rated with Gottfrid’s friends Patron

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • The Last Movie
  • Easy Rider
  • The Trip
  • Buffalo '66
  • Unbreakable
  • The New World
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Manhunter
  • October (Ten Days that Shook the World)
  • Twice a Man
  • Lacrima Christi
  • Céline
  • Water from the Seine
  • Imaginary Light
  • Threnody
  • August in the Water
  • So Pretty
  • Et Resurrectus Est
  • Tomorrow’s Promise
  • Amor
  • Meshes of the Afternoon
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • The Matrix
  • The Blair Witch Project
  • The Secret Garden
  • Resident Evil: Retribution
  • Glide of Transparency
  • Collateral
  • Salomé
  • Miami Vice
  • India Song
  • Beau Travail
  • The Second Journey (To Uluru)
  • Porch Glider
  • i thot i wuz free
  • A Child’s Garden and the Serious Sea
  • Guided by Voices
  • S:TREAM:S:S:ECTION:S:ECTION:S:S:ECTIONED
  • The Dante Quartet
  • Flo Rounds a Corner
  • At the Horizon
  • Meet Me in St. Louis
  • Heat
  • Wait
  • Night Music
  • His Motorbike, Her Island
  • Ginger Snaps
  • Fragile as the World
  • Horse Money
  • Table
  • Femme Fatale
  • Hearts
  • Variations
  • Alaya
  • The Matrix Reloaded
  • The Watermelon Woman
  • Selva. Un portrait de Parvaneh Navaï
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Sundial

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more