Highest rated films

  • Pleasure

    ★★★★

  • Undine

    ★★★★★

  • Nainsukh

    ★★★★★

  • Sixty Six

    ★★★★★

  • Himself as Herself

    ★★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★

  • All About Eve

    ★★★★

  • Zama

    ★★★★

  • Holiday

    ★★★★

  • The Seventh Victim

    ★★★★

  • Tabu

    ★★★★

  • Personal Problems

    ★★★★

  • Perceval

    ★★★★

  • Illuminated Texts

    ★★★★

  • Sangam

    ★★★★

  • The White Hands

    ★★★★

  • Hugo

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 92 Films watched
  • 30.7 Average per month
  • 10.2 Average per week

Milestones

First Film

Barnen från Frostmofjället

Jan 1

Last Film

Ant-Man

Feb 28

Genres, Countries & Languages

Drama
44 films
Comedy
15 films
Romance
10 films
Documentary
8 films
Adventure
5 films
Family
5 films
Sci Fi
4 films
Action
4 films
History
4 films
Thriller
4 films
USA
26 films
France
20 films
Germany
7 films
Italy
7 films
Canada
5 films
UK
5 films
Sweden
4 films
China
3 films
Netherlands
3 films
Norway
3 films
English
54 films
French
17 films
Swedish
6 films
Italian
5 films
Chinese
4 films
Russian
4 films
German
4 films
Spanish
3 films
Korean
3 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 32 Added 110

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Gottfrid’s most liked review

Snowpiercer

★★

Aboard Bong Joon-ho's magical train, a badly shaved Chris Evans axes his way from Metro 2033 through Bioshock Infinite to Deus Ex: Human Revolution.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Neon Genesis Evangelion
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Blonde Cobra
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Avengers: Age of Ultron
Average weighted rating:

3.1

Most Obscure

The Healing Doomsday Prepper

Films Gottfrid watched in 2021

  • Ant-Man
  • Zama
  • She Done Him Wrong
  • Goin' to Town
  • À propos de Nice
  • Taris
  • Zero for Conduct
  • Tabu
  • Arsenic and Old Lace
  • Klute
  • Sixty Six
  • Holiday
  • Harold and Maude
  • The Night of the Hunter
  • Evariste Galois
  • Cinema Paradiso
  • Hugo
  • A Story of Children and Film
  • The Sound of Music
  • The Headless Woman
  • Tabu
  • Bringing Up Baby
  • Pictures of the Lost
  • Millennia
  • Heads
  • Hearts
  • Illuminated Texts
  • Sweet Love Remembered
  • Perceval
  • Mary Poppins
  • The Conversations of Donkey and Rabbit
  • The Healing Doomsday Prepper
  • Disconnect
  • On the Run
  • We are in this apart
  • Incredible thoughts of a woman on a tier
  • Fiori, Fiori, Fiori!
  • Visit
  • 24 May 2020, 15.05-15.09
  • Days of Flux
  • Family
  • March 31
  • cnfnmnt e/scp(i)sm
  • Mon amour
  • Pleasure
  • The Salt in Our Waters
  • Beginning
  • Gritt
  • The Father
  • À l'abordage!
  • Molecules
  • Quo Vadis, Aida?
  • Night of the Kings
  • Dear Comrades!
  • Slalom
  • Never Gonna Snow Again
  • Mama
  • Days
  • The Macaluso Sisters
  • Undine
  • Aalto - Architect of Emotions
  • Conference
  • Tove
  • Neon Genesis Evangelion
  • Blonde Cobra
  • Night Awake
  • Sangam
  • Snowpiercer
  • Village of the Damned
  • Reassemblage: From the Firelight to the Screen
  • Avengers: Age of Ultron
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • A Tale of Love
  • All About Eve
  • Claire's Camera
  • Sorrows
  • Ming Green
  • Himself as Herself
  • Yourself and Yours
  • The Seventh Victim
  • Nainsukh
  • Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy
  • The White Hands
  • Lady Terminator
  • Tih Minh
  • The Wayward Girl
  • Personal Problems
  • Elle
  • Fragments de l'ange
  • Death to 2020
  • The Forest for the Trees
  • Barnen från Frostmofjället

World Map

Highly rated films Gottfrid is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • CODA
  • On the Count of Three

Highly rated with Gottfrid’s friends Patron

  • Eye Myth
  • The Dante Quartet
  • Crystal
  • earthearthearth

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more