Sort by

⛱️Oscar🍦 has logged 629 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
La Strada

La Strada

1954
×
★★★½
Edit this entry  
30
It Felt Like a Kiss

It Felt Like a Kiss

2009
×
Edit this entry  
30
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Show Dogs

Show Dogs

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mirror

Mirror

1975
×
Read prior review Edit this entry  
25
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Waves

Waves

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Satantango

Satantango

1994
×
Read the review Edit this entry  
20
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Constitution

The Constitution

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Fall

The Fall

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read prior review Edit this entry  
08
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
Read the review Edit this entry  
08
Rififi

Rififi

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★½
Edit this entry  
03
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
Read the review Edit this entry  
03
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★
Edit this entry  
02
Greed

Greed

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★½
Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★½
Edit this entry  
28
Pee-wee's Playhouse Christmas Special

Pee-wee's Playhouse Christmas Special

1988
×
Read the review Edit this entry  
28
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry