Sort by

⛱️Oscar🍦 has logged 29 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★
Edit this entry  
28
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Edit this entry  
21
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★½
Edit this entry  
20
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★
Edit this entry  
19
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rocko's Modern Life: Static Cling

Rocko's Modern Life: Static Cling

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Read prior review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
Read the review Edit this entry  
11
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry