Sort by

abi ✨ has logged 167 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
Edit this entry  
24
Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

1997
×
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
2025: The Long Hot Winter

2025: The Long Hot Winter

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Cocaine Famine

The Cocaine Famine

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Wata

Wata

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mulan

Mulan

2020
×
Edit this entry  
26
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lion

Lion

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Doctor Who: The Day of the Doctor

Doctor Who: The Day of the Doctor

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cinderella

Cinderella

2015
×
Read prior review Edit this entry  
28
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Read the review Edit this entry  
21
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry