Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
The Ornithologist

The Ornithologist

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Ulysse

Ulysse

1982
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mr. Leather

Mr. Leather

2019
×
Edit this entry  
01
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Hand

The Hand

2004
×
★★★½
Edit this entry  
09
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★½
Edit this entry  
08
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★½
Edit this entry  
06
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Notturno

Notturno

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
Edit this entry  
20
Veneno

Veneno

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Sky Is on Fire

The Sky Is on Fire

2020
×
Edit this entry  
27
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
M8 - When Death Rescues Life

M8 - When Death Rescues Life

2019
×
Edit this entry  
18
Black Art: In the Absence of Light

Black Art: In the Absence of Light

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
12
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1971
×
★★★★
Edit this entry  
06
It

It

2017
×
Edit this entry  
03
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
26
What Would Sophia Loren Do?

What Would Sophia Loren Do?

2021
×
Edit this entry  
26
Crack: Cocaine, Corruption & Conspiracy

Crack: Cocaine, Corruption & Conspiracy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Time

Time

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
Edit this entry  
10
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
Edit this entry  
07
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry