Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
Us Again

Us Again

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
01
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
29
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
09
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Edit this entry  
08
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Edit this entry  
08
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Edit this entry  
06
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Edit this entry  
28
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
World War Z

World War Z

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
9

9

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★½
Edit this entry  
01
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Antlers

Antlers

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Edit this entry  
16
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★★
Edit this entry