• The Avengers

    ★★★★

  • The Hunger Games

    ★★★★

  • John Mulaney: New in Town

    ★★★★★

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

    ★★½

  • You're Next

    ★★★★

  • Kill List

    ★★★½

  • Glee: The Concert Movie

  • Captain America: The First Avenger

    ★★★

  • Crazy, Stupid, Love.

    ★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★

  • X-Men: First Class

    ★★★½

  • Megan Is Missing

    ½

  • Thor

    ★★★

  • Source Code

    ★★★½

  • Sucker Punch

    ★½

  • The Roommate

    ½

  • Take Shelter

    ★★★

  • Martha Marcy May Marlene

    ★★★

  • No Strings Attached

    ★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★½

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Easy A

    ★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • The Twilight Saga: Eclipse

    ★★½

  • Iron Man 2

    ★★½

  • Birdemic: Shock and Terror

    ½

  • Shutter Island

    ★★★★★

  • Frozen

    ★★★

  • The Twilight Saga: New Moon

    ★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★½

  • Triangle

    ★★★★

  • (500) Days of Summer

    ★★★★

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★

  • The Proposal

    ★★★

  • Dogtooth

    ★★½

  • The Human Centipede (First Sequence)

    ½

  • Coraline

    ★★★★

  • Twilight

    ★★★

  • Synecdoche, New York

    ★★★½

  • Eden Lake

    ★★★★

  • Disaster Movie

    ½

  • Mamma Mia!

    ★★★★

  • Iron Man

    ★★★½

  • Funny Games

    ★★★½

  • I Know Who Killed Me

    ½

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★

  • Zodiac

    ★★★★½

  • She's the Man

    ★★★

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★★★

  • Walk the Line

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★★

  • Mean Girls

    ★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★½

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • The Machinist

    ★★★½

  • The Butterfly Effect

    ★½

  • Primer

    ½

  • Cheaper by the Dozen

    ★★

  • Mystic River

    ★★★★

  • The Room

    ½

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★

  • 28 Days Later

    ★★★½

  • Signs

    ★★★

  • Cube 2: Hypercube

    ½

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★

  • Legally Blonde

    ★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★½

  • Shrek

    ★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★

  • Unbreakable

    ★★★½

  • Requiem for a Dream

    ★★★★½