• Memento

    ★★½

  • American Psycho

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • The Sixth Sense

    ★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★½

  • Good Will Hunting

    ★★★★

  • I Know What You Did Last Summer

    ★★½

  • Cube

    ★★½

  • The Game

    ★★★★

  • Lost Highway

    ★★½

  • Scream

    ★★★★½

  • Fargo

    ★★★½

  • Primal Fear

    ★★★½

  • Se7en

    ★★★★★

  • Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

    ★½

  • The Usual Suspects

    ★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Jacob's Ladder

    ★★★½

  • Dead Poets Society

    ★★★★★

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★

  • Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

    ½

  • Heathers

    ★★★★★

  • Mac and Me

    ★★★★★

  • License to Drive

    ★★½

  • Killer Klowns from Outer Space

    ★★½

  • The Princess Bride

    ★★★★

  • Miami Connection

  • Stand by Me

    ★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

  • Chopping Mall

    ½

  • Sleepaway Camp

    ★★★½

  • Blade Runner

    ★★★

  • The Fox and the Hound

    ★★★½

  • Possession

    ★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★★

  • Eraserhead

    ★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • The Wicker Man

    ★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★