RSS feed for grace
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Thor

Thor

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
Read the review Edit this entry  
24
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Thing

The Thing

1982
×
Edit this entry  
20
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Carousel

Carousel

1956
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Edit this entry  
18
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
14
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★½
Edit this entry  
14
Birdman

Birdman

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
13
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry