• Happiest Season

    ★★★

  • Shithouse

    ★★★★½

  • Hubie Halloween

    ★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • On the Rocks

    ★★★

  • Unpregnant

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • An American Pickle

    ★★★★

  • The Old Guard

    ★★★★

  • Hamilton

    ★★★★

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★

  • The King of Staten Island

    ★★★½

  • The Half of It

    ★★½

  • Onward

    ★★★

  • Emma.

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Time

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Cats

    ★★½

  • Bombshell

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★

  • Frozen II

    ★★½

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★★½

  • Downton Abbey

    ★★★

  • Bad Education

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Just Mercy

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★★

  • Joker

    ★★

  • The Two Popes

    ★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Straight Up

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★

  • Rocketman

    ★★

  • Yesterday

    ★★½

  • Plus One

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Shazam!

    ★★★

  • Us

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Long Shot

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★½

  • Isn't It Romantic

    ★★½

  • The Souvenir

    ★★★★

  • Blinded by the Light

    ★★★

  • The Vast of Night

    ★★★½

  • The Report

    ★★★½

  • The Lego Movie 2: The Second Part

    ★★★½

  • Honey Boy

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★★★

  • Late Night

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Widows

    ★★★½

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½