• Licorice Pizza

    ★★★½

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

  • Titane

    ★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Azor

    ★★★½

  • Middleditch & Schwartz

    ★★★★

  • Days

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • Joker

    ★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • A Hidden Life

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★½

  • The Souvenir

    ★★★½

  • Hail Satan?

    ★★½

  • Vice

    ★½

  • High Life

    ★★½

  • mid90s

    ★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★½

  • Suspiria

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★

  • Burning

    ★★★★

  • Climax

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Cold War

    ★★★½

  • Annihilation

    ★★½

  • Hereditary

    ★★★★

  • Leave No Trace

    ★★

  • Mandy

    ★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Nathan for You: Finding Frances

    ★★★★

  • One Cut of the Dead

    ★★★½

  • The Death of Stalin

    ★★★½

  • The Ritual

    ★★★

  • mother!

    ★★★

  • It

    ★★

  • Ryuichi Sakamoto: Coda

    ★★★½

  • Lady Bird

    ★★★½

  • Darkest Hour

    ★★½

  • First Reformed

    ★★★

  • The Shape of Water

    ★★★

  • Dunkirk

    ★★★

  • Dries

    ★★★★

  • Loveless

    ★★★½

  • Good Time

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★½

  • The Square

    ★★★½

  • Wonder Woman

    ★★★½

  • Baby Driver

    ★★★

  • Get Out

    ★★★★

  • Columbus

    ★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★

  • Thoroughbreds

    ★★★½

  • The Big Sick

    ★★★½

  • The Bye Bye Man

    ★½

  • Black Mirror: San Junipero

    ★★★

  • 20th Century Women

    ★★

  • Voyage of Time: Life's Journey

    ★★★½

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★