giorgia has logged 146 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Piper

Piper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
½
Edit this entry  
25
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
21
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
08
An Officer and a Gentleman

An Officer and a Gentleman

1982
×
★★½
Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
01
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
26
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Edit this entry  
12
Dogman

Dogman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Edit this entry  
27
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★
Edit this entry  
09
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★
Edit this entry  
09
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry