• Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Cinderella

  • Bitter Rice

    ★★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • Rope

    ★★★★½

  • The Spiral Staircase

    ★★★½

  • The Three Caballeros

  • Double Indemnity

    ★★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★

  • Bambi

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • Fantasia

  • Pinocchio

  • The Ugly Duckling

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Top Hat

    ★★★★½

  • The Goddess of Spring

    ★★★

  • City Lights

    ★★★★

  • Un Chien Andalou

  • Steamboat Willie

  • The Fall of the House of Usher

    ★★★★

  • Lonesome

    ★★★★

  • The Crowd

    ★★★½

  • The Jazz Singer

    ★½

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★½

  • Return to Reason

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★

  • Love Everlasting

  • The New York Hat

  • A Corner in Wheat

  • The Lonely Villa

  • The Drunkard's Reformation

  • That Fatal Sneeze

  • The Life of an American Policeman

  • Rescued by Rover

  • The Impossible Voyage

  • The Ballet Master's Dream

  • The Great Train Robbery

  • Mary Jane's Mishap

  • A Trip to the Moon

    ★★★★

  • Fire!

  • The Big Swallow

  • History of a Crime

  • The Countryman and the Cinematograph

  • Grandma's Reading Glass

  • As Seen Through a Telescope

  • Let Me Dream Again

  • The One-Man Band

  • The Kiss in the Tunnel

  • Ladies' Skirts Nailed to a Fence

  • The Magician

  • The Miller and the Sweep

  • Leaving Jerusalem by Railway

  • Débarquement d'une mouche

  • Demolition of a Wall

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • Pompiers à Lyon

  • Baby's Meal

  • The Photographical Congress Arrives in Lyon

  • The Sprinkler Sprinkled

  • Workers Leaving the Lumière Factory