Sort by

Grant has logged 182 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Louder Than Bombs

Louder Than Bombs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Billy Star

Billy Star

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
White Material

White Material

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wind River

Wind River

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Only Living Boy in New York

The Only Living Boy in New York

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Heathers

Heathers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Crucible

The Crucible

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Manifesto

Manifesto

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Paradise: Love

Paradise: Love

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vivir intentando

Vivir intentando

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
07
My Little Pony: The Movie

My Little Pony: The Movie

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
07
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry