Sort by

Grant has logged 24 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Argo

Argo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Letter from Siberia

Letter from Siberia

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry