2011

Grant Berridge Grant Berridge’s year in review

Grant’s highest rated films

  • Drive

    ★★★★½

  • Almost Famous

    ★★★★½

  • Mission: Impossible - Ghost Protocol

    ★★★★

  • Love Serenade

    ★★★★

  • Heathers

    ★★★★

  • The Trip

    ★★★★

  • Limitless

    ★★★★

  • Big Trouble in Little China

    ★★★★

  • Mission: Impossible III

    ★★★★

  • Mission: Impossible II

    ★★★★

  • Wayne's World

    ★★★★

  • Highlander

    ★★★★

  • Before the Devil Knows You're Dead

    ★★★★

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★

  • Barney's Version

    ★★★★

  • The Bourne Supremacy

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 43 Films watched
  • 3.6 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

Barney's Version

Jun 11

Last Film

Cowboys & Aliens

Dec 26

Genres, Countries & Languages

Drama
25 films
Comedy
24 films
Romance
12 films
Thriller
10 films
Action
9 films
Adventure
7 films
Fantasy
6 films
Music
3 films
Mystery
3 films
Crime
3 films
USA
36 films
UK
8 films
Germany
4 films
France
3 films
Italy
2 films
Canada
2 films
China
1 film
Spain
1 film
Australia
1 film
English
42 films
Russian
4 films
French
4 films
Cantonese
4 films
Italian
3 films
German
3 films
Portuguese
2 films
Chinese
2 films
Swedish
1 film
Czech
1 film

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 8 Added 84

Watchlist

Stars

Director

Crew

Grant’s most liked review

The Imaginarium of Doctor Parnassus

Terry Gilliam always makes shit movies.

He made this movie.

It's shit.

More reviews

Grant’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Drive
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

Clash of the Titans
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Drive
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Fresh Horses
Average weighted rating:

2.5

Films watched in 2011

  • Cowboys & Aliens
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Mansfield Park
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Dazed and Confused
  • Heathers
  • The Trip
  • Limitless
  • Big Trouble in Little China
  • The Virgin Suicides
  • Wayne's World 2
  • Love Serenade
  • Funny People
  • The Bourne Supremacy
  • Drive
  • Mission: Impossible III
  • Mission: Impossible II
  • Wayne's World
  • The Invention of Lying
  • Fresh Horses
  • Highlander
  • Doc Hollywood
  • Risky Business
  • The Secret of My Success
  • Airplane II: The Sequel
  • Airplane!
  • Footloose
  • The Imaginarium of Doctor Parnassus
  • Perfume: The Story of a Murderer
  • Made in Dagenham
  • Before the Devil Knows You're Dead
  • Barton Fink
  • It's Kind of a Funny Story
  • Bridesmaids
  • The Bucket List
  • Breakfast at Tiffany's
  • Little Miss Sunshine
  • The Diving Bell and the Butterfly
  • Almost Famous
  • Clash of the Titans
  • Much Ado About Nothing
  • Gosford Park
  • Barney's Version

Highly rated films Grant missed

  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Samsara
  • Much Ado About Nothing
  • All Watched Over by Machines of Loving Grace
  • This Is England '88
  • The Turin Horse
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • Oslo, August 31st

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more