2014

Grant Berridge Grant Berridge’s year in review

Grant’s highest rated films

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • Stand Up Guys

    ★★★★★

  • True Romance

    ★★★★½

  • Before Midnight

    ★★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★½

  • A Late Quartet

    ★★★★½

  • A Single Man

    ★★★★

  • Gremlins

    ★★★★

  • Perfect Sense

    ★★★★

  • Happy Christmas

    ★★★★

  • Beginners

    ★★★★

  • London Boulevard

    ★★★★

  • History of the Eagles

    ★★★★

  • How to Train Your Dragon

    ★★★★

  • Jaws

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 125 Films watched
  • 10.4 Average per month
  • 2.4 Average per week

Milestones

First Film

This Is Not a Film

Jan 2

Most Watched

Philomena

twice

Last Film

Dean Spanley

Dec 29

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Drama
70 films
Comedy
68 films
Thriller
22 films
Romance
21 films
Crime
18 films
Action
17 films
Sci Fi
13 films
Adventure
13 films
Fantasy
12 films
Documentary
10 films
USA
98 films
UK
28 films
Germany
8 films
France
7 films
Canada
3 films
Australia
2 films
Ireland
2 films
Greece
1 film
Iran
1 film
Belgium
1 film
English
123 films
French
12 films
Spanish
6 films
German
5 films
Russian
4 films
Italian
4 films
Japanese
3 films
Chinese
2 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 23 Added 27

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Grant’s most liked review

No Country for Old Men

★★★★★

A staggering work of genius from the Coen brothers. Every image, every frame and every word is crafted to perfection. On the surface, this is a gloriously tense thriller with nods to films like The Terminator, but if you dig a little, there's a subliminal allegory in every moment.

You…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

No Country for Old Men
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Nantucket Film Festival's 2nd Comedy Roundtable
Average weighted rating:

3.2

Films watched in 2014

  • Dean Spanley
  • The Trip to Italy
  • Happy People: A Year in the Taiga
  • Ragnarok
  • Get Santa
  • Knights of Badassdom
  • A Single Man
  • True Romance
  • Gremlins
  • Perfect Sense
  • The Muppet Christmas Carol
  • Scrooged
  • Happy Christmas
  • Sabrina
  • The Croods
  • Charade
  • Beginners
  • London Boulevard
  • Fading Gigolo
  • A Long Way Down
  • If I Were You
  • History of the Eagles
  • The Unbelievers
  • The Haunting of Whaley House
  • Gone Girl
  • How to Train Your Dragon
  • Video Games: The Movie
  • In a World...
  • Rocky
  • Thanks for Sharing
  • The Purple Rose of Cairo
  • Galaxy Quest
  • The Importance of Being Earnest
  • Le Week-End
  • Jaws
  • The Sound of Music
  • Trainspotting
  • Johnny Mnemonic
  • Airheads
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • In the Name of the King 2: Two Worlds
  • The Recruit
  • The Lego Movie
  • Scoop
  • Ordinary Decent Criminal
  • Wall Street
  • The Fault in Our Stars
  • SubUrbia
  • Nick Thune: Folk Hero
  • World War Z
  • Glengarry Glen Ross
  • I Give It a Year
  • Sneakers
  • Waking Life
  • Tape
  • Before Midnight
  • Louis C.K.: Hilarious
  • Annie Hall
  • From Time to Time
  • The Grand Budapest Hotel
  • Miss Pettigrew Lives for a Day
  • Side Effects
  • Girl Most Likely
  • Alan Partridge: Alpha Papa
  • Muscle Shoals
  • Dear Mr. Watterson
  • Computer Chess
  • Inside Llewyn Davis
  • Myq Kaplan: Small, Dork and Handsome
  • Star Trek Into Darkness
  • American Hustle
  • Romancing the Stone
  • See No Evil, Hear No Evil
  • Marc Maron: Thinky Pain
  • Upstream Color
  • Don Jon
  • Odd Thomas
  • In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale
  • Adventureland
  • The Fisher King
  • The Joneses
  • Mud
  • Paranoia
  • Nantucket Film Festival's 2nd Comedy Roundtable
  • Nantucket Film Festival's Comedy Roundtable
  • Women Who Kill
  • The Lifeguard
  • How to Be a Man
  • Night of the Comet
  • How to Lose Friends & Alienate People
  • The Station Agent
  • About Time
  • Philomena
  • 20 Feet from Stardom
  • Captain Phillips
  • Saving Mr. Banks
  • The Cabin in the Woods
  • Philomena
  • The Wolf of Wall Street
  • 12 Years a Slave
  • Inglourious Basterds
  • Dallas Buyers Club
  • Blue Jasmine
  • Her
  • No Country for Old Men
  • M*A*S*H
  • A Late Quartet
  • License to Drive
  • Robot & Frank
  • The Angels' Share
  • Europa Report
  • Grabbers
  • The Last Stand
  • Double Indemnity
  • The Prophecy
  • The Iron Lady
  • Drinking Buddies
  • Jack Reacher
  • The Sapphires
  • Stand Up Guys
  • Jobs
  • Much Ado About Nothing
  • 2 Guns
  • Frances Ha
  • This Is Not a Film

Highly rated films Grant missed

  • Over the Garden Wall
  • Whiplash
  • The Look of Silence
  • Mommy
  • Olive Kitteridge
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more