2016

Grant Berridge Grant Berridge’s year in review

Grant’s highest rated films

  • Locke

    ★★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★½

  • Toy Story 3

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • Extremely Loud & Incredibly Close

    ★★★★

  • Sunshine

    ★★★★

  • Sing Street

    ★★★★

  • The Last Boy Scout

    ★★★★

  • The Lady in the Van

    ★★★★

  • The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared

    ★★★★

  • Monsters

    ★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★

  • L.A. Confidential

    ★★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 102 Films watched
  • 8.5 Average per month
  • 2 Average per week

Milestones

First Film

The Butler

Jan 7

Last Film

Marley

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
41 films
Comedy
39 films
Sci Fi
30 films
Action
28 films
Adventure
24 films
Thriller
23 films
Family
15 films
Mystery
13 films
Fantasy
13 films
Romance
12 films
USA
88 films
UK
16 films
Canada
6 films
Germany
4 films
France
4 films
Sweden
2 films
Ireland
2 films
Denmark
2 films
Taiwan
1 film
Hong Kong
1 film
English
100 films
Spanish
8 films
French
8 films
German
6 films
Russian
4 films
Portuguese
4 films
Italian
3 films
Swedish
2 films
Japanese
1 film
Latin
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 12 Added 29

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Grant’s most liked review

Locke

★★★★★

Sublime. Nearly perfectly written and performed. 

Tom Hardy plays Ivan Locke, who makes a difficult moral choice.

It's only 84 minutes long. It's on Netflix. Go and watch it now.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Lion King
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

After Earth
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Mary: The Making of a Princess

Films watched in 2016

  • Marley
  • Sphere
  • Superman Returns
  • John Carter
  • Super
  • Killswitch
  • After Earth
  • The Spirit of Christmas
  • Déjà Vu
  • The Man from the Future
  • True Grit
  • Toy Story 2
  • Toy Story 3
  • Rounders
  • The Late Bloomer
  • True Memoirs of an International Assassin
  • Hercules
  • Arrival
  • Man of Steel
  • Outcast
  • Extremely Loud & Incredibly Close
  • Secret of the Wings
  • Sunshine
  • Mad Max: Fury Road
  • Sing Street
  • Mr. Bean's Holiday
  • The Reconstruction of William Zero
  • Man vs. Snake
  • ARQ
  • Amanda Knox
  • Mascots
  • Family Business
  • Back to the Future
  • Locke
  • The Last Boy Scout
  • The Entity
  • End of Days
  • The Good Dinosaur
  • The Revenant
  • The Lady in the Van
  • The Big Short
  • We are Twisted Fucking Sister!
  • The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared
  • The Fundamentals of Caring
  • The Woman in Black
  • Star Trek Beyond
  • Synchronicity
  • The Mist
  • Tower Heist
  • Age of the Dragons
  • The Muppets
  • The Danish Girl
  • Signs
  • Little Shop of Horrors
  • Ghostbusters
  • Love & Friendship
  • Push
  • Everybody Wants Some!!
  • Purple Rain
  • Gamer
  • Monsters
  • Advantageous
  • Total Recall
  • When You're Strange
  • The Amazing Spider-Man
  • 50/50
  • Paradox
  • Collateral
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Bad Company
  • L.A. Confidential
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • Minority Report
  • Look Who's Back
  • Flipped
  • Next
  • Keeping Mum
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Stranded
  • Ender's Game
  • Moana
  • Madagascar: Escape 2 Africa
  • Madagascar
  • Moonrise Kingdom
  • Eraser
  • Collateral Damage
  • Time Lapse
  • Mary: The Making of a Princess
  • Macbeth
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • The Boxtrolls
  • Johnny English
  • Hammer of the Gods
  • The Overnight
  • World of Tomorrow
  • The Hateful Eight
  • The Lion King
  • Bill
  • People, Places, Things
  • Labyrinth
  • The Princess Bride
  • The Butler

Highly rated films Grant missed

  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Black Mirror: San Junipero
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • One More Time with Feeling
  • 13th
  • Martírio

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more