2018

Grant Berridge Grant Berridge’s year in review

Grant’s highest rated films

  • Hannah Gadsby: Nanette

    ★★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★½

  • Back to the Future

    ★★★★½

  • RED 2

    ★★★★

  • Snow White and the Huntsman

    ★★★★

  • The Witches of Eastwick

    ★★★★

  • Split

    ★★★★

  • Green Room

    ★★★★

  • In the Land of Women

    ★★★★

  • Nocturnal Animals

    ★★★★

  • Captain Fantastic

    ★★★★

  • Ready Player One

    ★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★

  • Central Intelligence

    ★★★★

  • Warcraft

    ★★★★

  • Florence Foster Jenkins

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 71 Films watched
  • 5.9 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

War Games: The Dead Code

Jan 7

Last Film

Elf

Dec 25

Genres, Countries & Languages

Drama
31 films
Comedy
26 films
Thriller
25 films
Sci Fi
18 films
Action
17 films
Crime
12 films
Adventure
11 films
Horror
9 films
Romance
8 films
Fantasy
6 films
USA
58 films
UK
18 films
France
7 films
Canada
6 films
Australia
2 films
China
2 films
Ireland
2 films
Spain
2 films
Hong Kong
1 film
Iceland
1 film
English
71 films
Spanish
5 films
French
5 films
German
2 films
Cantonese
2 films
Russian
1 film
Serbian
1 film
Swahili
1 film
Urdu
1 film
Arabic
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 13 Added 31

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Grant’s most liked review

Bokeh

★★★★

A beautiful, wet, green and grey palette featuring Icelandic landscapes dripping with romance, loneliness and melancholy. It's a story about the garden of eden and the effects isolation can have in different people depending on their perspectives. 

Also possibly an investigation into the unhinging effect of grief on an otherwise…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Hannah Gadsby: Nanette
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Left Behind
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Baby Driver
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Henry IV, Part 1

Films watched in 2018

  • Elf
  • Imagine That
  • The Neon Demon
  • RED 2
  • Never Let Me Go
  • State of Play
  • Manchester by the Sea
  • Snow White and the Huntsman
  • Seven Psychopaths
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Approaching the Unknown
  • The Witches of Eastwick
  • Jack Reacher: Never Go Back
  • Split
  • Parker
  • Assassin's Creed
  • Treasures from the Wreck of the Unbelievable
  • Left Behind
  • Green Room
  • In the Land of Women
  • Cargo
  • Faster
  • Nocturnal Animals
  • Paterson
  • To All the Boys I've Loved Before
  • G.I. Joe: Retaliation
  • Captain Fantastic
  • National Bird
  • Network
  • I Kill Giants
  • Demetri Martin: The Overthinker
  • The Departed
  • A Man for All Seasons
  • Let's Be Evil
  • The 6th Day
  • Ready Player One
  • Mercury Rising
  • What Keeps You Alive
  • The Huntsman: Winter's War
  • Bridget Jones's Baby
  • Game Night
  • Game Over, Man!
  • The Accountant
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Back to the Future
  • Elvis & Nixon
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • Henry IV, Part 1
  • Baby Driver
  • Escape Plan
  • Hot Fuzz
  • Central Intelligence
  • The Clapper
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Warcraft
  • If Looks Could Kill
  • Florence Foster Jenkins
  • Annihilation
  • 45 Years
  • Barry Lyndon
  • A Perfect Day
  • Ricky Gervais: Humanity
  • Infinity Chamber
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • The Giver
  • The Cloverfield Paradox
  • The Lobster
  • Enemy
  • Bokeh
  • Supernova
  • War Games: The Dead Code

Highly rated films Grant missed

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Minding the Gap
  • Shoplifters
  • Dominion
  • Springsteen On Broadway
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more