2019

Grant Berridge Grant Berridge’s year to date

Grant’s highest rated films

  • Mamma Mia!

    ★★★★½

  • Billy Elliot

    ★★★★

  • St. Vincent

    ★★★★

  • Dead in a Week (Or Your Money Back)

    ★★★★

  • Oblivion

    ★★★★

  • The Boy Who Harnessed the Wind

    ★★★★

  • Spotlight

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Wine Country

    ★★★½

  • Begin Again

    ★★★½

  • The Space Between Us

    ★★★½

  • Money Monster

    ★★★½

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★½

  • Going in Style

    ★★★½

  • Wonder Woman

    ★★★½

  • Isn't It Romantic

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 36 Films watched
  • 7.2 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

The Informant!

Jan 15

Last Film

Wine Country

May 20

Genres, Countries & Languages

Comedy
21 films
Drama
13 films
Action
9 films
Romance
9 films
Fantasy
7 films
Crime
7 films
Adventure
7 films
Thriller
5 films
Family
4 films
Music
4 films
USA
31 films
UK
9 films
France
2 films
Canada
2 films
Japan
1 film
Malawi
1 film
Mexico
1 film
Ireland
1 film
China
1 film
Germany
1 film
English
36 films
Spanish
2 films
German
2 films
Italian
2 films
Arabic
1 film
Japanese
1 film
Norwegian
1 film
French
1 film
Portuguese
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 3

Watchlist

Stars

Crew

Grant’s most liked review

Roma

★½

Nope. You’re wrong. It’s boring.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Roma
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Mummy
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Adventure Club
Average weighted rating:

2.9

Films watched in 2019

  • Wine Country
  • Man Up
  • Savage Dog
  • Winter's Tale
  • The Adventure Club
  • Billy Elliot
  • Begin Again
  • The Space Between Us
  • St. Vincent
  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows
  • Velvet Buzzsaw
  • The Other Guys
  • Dead in a Week (Or Your Money Back)
  • Oblivion
  • Bohemian Rhapsody
  • Money Monster
  • Charlie and the Chocolate Factory
  • Willy Wonka & the Chocolate Factory
  • Going in Style
  • Wonder Woman
  • The Mummy
  • Ghostbusters
  • Identity Thief
  • The Boy Who Harnessed the Wind
  • Isn't It Romantic
  • John Wick: Chapter 2
  • Mamma Mia!
  • Paul
  • Spotlight
  • CHiPS
  • Pitch Perfect
  • La La Land
  • Roma
  • The Favourite
  • Imagine That
  • The Informant!

Highly rated films Grant missed

  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Booksmart
  • Avengers: Endgame
  • Apollo 11
  • The Farewell
  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • Pain and Glory
  • Honey Boy

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more