Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Undine

Undine

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Mass

Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Flee

Flee

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
7 Prisoners

7 Prisoners

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Six by Sondheim

Six by Sondheim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry