Tim has logged 186 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Man with One Red Shoe

The Man with One Red Shoe

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Detective Story

Detective Story

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wave

The Wave

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fits

The Fits

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Persona

Persona

1966
×
Read the review Edit this entry  
09
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
In Order of Disappearance

In Order of Disappearance

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Happening

The Happening

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Pledge

The Pledge

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Blood Father

Blood Father

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
ARQ

ARQ

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Crossing Guard

The Crossing Guard

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Glory

Glory

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Borrowed Time

Borrowed Time

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry