Sort by

kai has logged 58 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★½
Edit this entry  
30
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Edit this entry  
28
Dekalog

Dekalog

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Edit this entry  
27
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
Edit this entry  
27
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
Edit this entry  
26
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
Edit this entry  
26
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
Edit this entry  
26
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
Edit this entry  
25
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
Edit this entry  
24
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★½
Edit this entry  
23
Shame

Shame

1968
×
★★★★
Edit this entry  
23
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Edit this entry  
21
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Edit this entry  
20
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Edit this entry  
20
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Edit this entry  
19
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Identification of a Woman

Identification of a Woman

1982
×
★★★
Edit this entry  
18
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Edit this entry  
17
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
17
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Edit this entry  
17
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★
Edit this entry  
16
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sherlock: The Hounds of Baskerville

Sherlock: The Hounds of Baskerville

2012
×
★★
Edit this entry  
15
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★½
Edit this entry  
10
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
09
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
Edit this entry  
08
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
Edit this entry  
08
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★
Edit this entry  
06
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Edit this entry  
05
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★
Edit this entry  
04
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Edit this entry