Sort by

kai has logged 261 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Humans

The Humans

2021
×
★★
Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★½
Edit this entry  
01
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★
Edit this entry  
23
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
Read prior review Edit this entry  
21
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Edit this entry  
19
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
Edit this entry  
19
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★
Edit this entry  
19
Titane

Titane

2021
×
Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
Read prior review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

1978
×
Read the review Edit this entry  
12
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
Read the review Edit this entry  
07
The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

1981
×
Read the review Edit this entry  
04
Raw

Raw

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Violet Evergarden

Violet Evergarden

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Edit this entry  
21
Malignant

Malignant

2021
×
Edit this entry  
20
My First Summer

My First Summer

2020
×
Edit this entry  
18
Annette

Annette

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Saving Face

Saving Face

2004
×
Read the review Edit this entry  
07
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
Read the review Edit this entry  
25
Brazil

Brazil

1985
×
Read the review Edit this entry  
24
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
Edit this entry  
22
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
Read the review Edit this entry  
20
Cure

Cure

1997
×
★★★
Edit this entry  
18
Crash

Crash

1996
×
★★½
Edit this entry  
16
Daisies

Daisies

1966
×
Read the review Edit this entry  
15
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
Read the review Edit this entry  
13
Personal Problems

Personal Problems

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
After Before

After Before

2017
×
Edit this entry  
05
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Mirror

The Mirror

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Edit this entry  
31
Leviathan

Leviathan

2012
×
Read the review Edit this entry  
28
The Magic Flute

The Magic Flute

1975
×
Edit this entry  
27
Metropolis

Metropolis

1927
×
Edit this entry  
27
Revenge

Revenge

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Zola

Zola

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry