Sort by

Wintergreen has logged 417 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Little Matchgirl

The Little Matchgirl

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Ghost of Christmas Future

The Ghost of Christmas Future

×
Read the review Edit this entry  
23
'Twas the Night Before Christmas

'Twas the Night Before Christmas

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Annabelle's Wish

Annabelle's Wish

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★★
Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Prep & Landing: Naughty vs. Nice

Prep & Landing: Naughty vs. Nice

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Prep & Landing

Prep & Landing

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Fantastic Fear of Everything

A Fantastic Fear of Everything

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry