Wintergreen has logged 28 entries for films during February 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Food, Inc.

Food, Inc.

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Brazil

Brazil

1985
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
11
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lion

Lion

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry