Sort by

grace has logged 142 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★½
Edit this entry  
29
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
13
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
★★★★
Edit this entry  
07
Kanehsatake: 270 Years of Resistance

Kanehsatake: 270 Years of Resistance

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cam

Cam

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Fractured

Fractured

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
02
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
LOL

LOL

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Edit this entry