greencap has logged 602 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Arendelle Castle Yule Log

Arendelle Castle Yule Log

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
it's easy

it's easy

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Bouquets 1-10

Bouquets 1-10

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
DAICON IV Opening Animation

DAICON IV Opening Animation

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Evil Faerie

The Evil Faerie

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love's Refrain

Love's Refrain

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Secret Garden

The Secret Garden

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Landscape Dissolves

Landscape Dissolves

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Runaway

Runaway

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Love After Love

Love After Love

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
Read the review Edit this entry  
09
Still Life (Betamale)

Still Life (Betamale)

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Happy Machine

Happy Machine

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tomboy

Tomboy

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Lights

Lights

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Kaiba

Kaiba

2008
×
Read the review Edit this entry  
27
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
12 Dates of Christmas

12 Dates of Christmas

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Cruel Optimism

Cruel Optimism

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
A Walk

A Walk

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Forky Asks a Question: What Is a Friend?

Forky Asks a Question: What Is a Friend?

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Forky Asks a Question: What Is Money?

Forky Asks a Question: What Is Money?

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★
Edit this entry  
17
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
So Is This

So Is This

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Feeler

Feeler

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jean de Florette

Jean de Florette

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★
Edit this entry