greencap has logged 32 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Kaiba

Kaiba

2008
×
Read the review Edit this entry  
27
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
12 Dates of Christmas

12 Dates of Christmas

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Cruel Optimism

Cruel Optimism

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
A Walk

A Walk

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Forky Asks a Question: What Is a Friend?

Forky Asks a Question: What Is a Friend?

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Forky Asks a Question: What Is Money?

Forky Asks a Question: What Is Money?

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★
Edit this entry  
17
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
So Is This

So Is This

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Feeler

Feeler

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jean de Florette

Jean de Florette

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★
Edit this entry  
06
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Love's Refrain

Love's Refrain

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Alaya

Alaya

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
*Corpus Callosum

*Corpus Callosum

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
FLCL

FLCL

2000
×
★★★½
Edit this entry  
02
Face Like a Frog

Face Like a Frog

1988
×
★★★
Edit this entry