Sort by

Benjamin Hunter Green has logged 253 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Friday

Friday

1995
×
★★★★
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Puppet Master

Puppet Master

1989
×
★★
Edit this entry  
10
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Edit this entry  
28
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Wild and Wonderful Whites of West Virginia

The Wild and Wonderful Whites of West Virginia

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
½
Edit this entry  
24
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Golden Hour

Golden Hour

2019
×
Edit this entry  
23
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★½
Edit this entry  
11
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Host

Host

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★½
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Edit this entry  
28
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Edit this entry