Sort by

GreenGrape has logged 180 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ava

Ava

2020
×
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★
Edit this entry  
04
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Ouran High School Host Club

Ouran High School Host Club

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Persona 5: The Animation

Persona 5: The Animation

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Enter the Anime

Enter the Anime

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tangerine

Tangerine

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The War with Grandpa

The War with Grandpa

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Post

The Post

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension

Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension

2011
×
★★★½
Edit this entry  
05
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Heathers

Heathers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
if....

if....

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wristcutters: A Love Story

Wristcutters: A Love Story

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chasing Coral

Chasing Coral

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry