Sort by

GreenGrape has logged 27 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wristcutters: A Love Story

Wristcutters: A Love Story

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chasing Coral

Chasing Coral

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
Read the review Edit this entry  
14
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Enemy

Enemy

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The VelociPastor

The VelociPastor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Loqueesha

Loqueesha

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Onward

Onward

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry